The 2018 Oscar winners: full list

0
4745

Best supporting actor

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER!

Best makeup and hair

Darkest Hour – WINNER!
Victoria & Abdul
Wonder

Best costume design

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread – WINNER!
The Shape of Water
Victoria & Abdul

Best documentary

Abacus: Small Enough to Jail
Faces, Places (Visages, Villages)
Icarus – WINNER!
Last Men in Aleppo
Strong Island

Best sound editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk – WINNER!
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best sound mixing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk – WINNER!
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best production design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water – WINNER!

Best foreign language film

A Fantastic Woman – WINNER!
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

Best supporting actress

Mary J Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya – WINNER!
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best animated short

Dear Basketball – WINNER!
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Best animated film

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco – WINNER!
Ferdinand
Loving Vincent

Best visual effects

Blade Runner 2049 – WINNER
Guardians of the Galaxy Vol 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best editing

Baby Driver
Dunkirk – WINNER!
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best documentary short

Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – WINNER!
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Best live action short

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child – WINNER!
Watu Wote/All of Us

 

Best adapted screenplay

Call Me by Your Name – WINNER!
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Best original screenplay

The Big Sick
Get Out – WINNER!
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best cinematography

Blade Runner 2049 – WINNER!
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Best score

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water – WINNER!
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best song

Mighty River, Mudbound
The Mystery of Love, Call Me by Your Name
Remember Me, Coco – WINNER!
Stand Up for Something, Marshall
This Is Me, The Greatest Showman

 

Best director

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water – WINNER!
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

Best actor

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER!
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

Best actress

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER!
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Best picture

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water – WINNER!
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

 

LASCIA UN COMMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here